Süpermarketlerde Ücretli Poşet Kullanımında Dünya Ülkeleri

Süpermarketlerde Ücretli Poşet Kullanımında Dünya Ülkeleri

Şimdi Bana Pazar Filemi Geri Versinler…

Markete giderken cüzdanı evde unutmak kadar tatlı bir telaşımız daha oldu 1 Ocak 2019 tarihi itibariyle. “Poşeti evde unutmak”. Nostaljik anlamlar yüklediğimiz Pazar fileleri sanırım hayatımıza geri dönüyor. Akşamları Pazar filesini doldurarak eve dönen özlenen ebeveyn manzaralarını, nostaljik tatlı anılarımızı geri getiriyoruz.

Plastiklerin doğaya ve sağlığa verdiği zararı bilmeyen kalmadı. Kutuplardan da herkesin haberi var artık. Plastik poşet ler öyle ya da böyle hayatımızdan çıkmak üzere en azından eskisi kadar kat kat almayıp eskisi kadar sık tüketmiyoruz.

Plastik atıklardaki bu değişim umarız herkese çevrecilik konusunda biraz daha bilinç edinilmesine yol açar ve sevgili dünyamıza her geçen gün daha duyarlı yaklaşırız.

Plastik poşetler marketlerde ücretli hale geldi. Bu uygulama Türkiye dışında bazı ülkelerde bizden bir süre öncesinde kullanıma geçilmiş. Hangi ülkede neler yapılmış ve sonuçları neler olmuş?

Almanya

Marketlerde yasak değil, ücretli tüketiliyor. Küçük poşetler 0,5 Euro, büyük poşetler 1 Euro

İtalya

Naylon poşet tüketimi İtalya’da 2011 yılından bu yana yasak, ücretli bile kullanılamıyor. Kullanılan poşetlerin geri dönüştürülebilir maddelerden imal edilmesi zorunlu. Yasanın ihlal edilmesi durumunda da 25 bin Euro para cezası var.

Fransa

Fransa da İtalya gibi düşünmüş ve 2015 yılından bu yana süpermarket kasalarında naylon poşet yasak. 2017 yılından bu yana da meyve sebze reyonlarından poşetler kalkmış durumda.

İngiltere

2015 yılından bu yana İngilizler de süpermarket kasalarında poşete fiyat biçmiş durumda. Bakkal ve büfeler bu duruma tabi değil.

Norveç

Norveç’te kasalarda kullanılan her poşet için 10 cent ödeme zorunluluğu var ama bu tutar Norveçlileri durdurmaya yetmemiş. Poşetler doğaya bırakılmıyor sadece ve çöp poşeti olarak kullanılıyor.

Amerika Birleşik Devletleri

ABD toplam 20 eyaletteki 180 şehirde poşetleri ücretli ya da yasak  kılsa da ülkenin büyük çoğunluğunda cretsiz tüketime tabi. 

Hindistan

Hindistan’da da yasak var ama uygulamada sorunlar var. Belli ebatlardaki poşetlerin üretimi ve belli yerlerde tüketimi yasak ve ince poşetler çöp poşeti olarak kullanılıyor.

Çin

Naylon poşet konusunda en eski tarihlerden birine sahip olan Çin’de 2008 yılından bu yana market kasalarında poşetler ücretli. Ücretsiz poşet kullanan marketlere ise ağır cezalar uygulanıyor ve bu uygulamanın en sadık kalındığı ülkelerden biri Çin.

Naylon poşetlerimizden ayrı düşmek öncelikle üzücü olsa da o ya da bu nedenle dünya genelinde bu uygulamanın total hacmi hesaplandığında doğaya salınan ciddi bir atık örtüsü engellenmiş oluyor.

Farklı kültürler, farklı ülkeler ve farklı uygulamalar... Yurt dışına çıktığınızda marketlere küçük tekerlekli valizleriyle, sırt çantalarıyla ya da bez torbalarını çantalarının bir köşesinden çıkaran insanları gördüğümüzde yaşanan şaşkınlık artık tanıdık bir manzaraya bırakacak gibi geliyor.

Tüm dünyaya baktığımızda farklılığımızın en çok dilde ve iletişimde olduğunu görebiliyoruz. Çünkü benzer olaylara benzer reaksiyonlar verebiliyoruz. Kültür farklılıklarının yarattığı küçük farklar olsa da.

Dil ve iletişimdeki farklılıkları ortadan kaldırmak adına dil eğitimleri alıyor, seyahatler düzenliyor ve ortak bir noktada buluşuyoruz.

Teknolojinin hızı bu farklılıkları her geçen gün azaltıyor ve ülkeler arasındaki sınırların daha az belirginleşmesini sağlıyor. Uzun süredir dünyanın bir ucundan alışveriş yapabiliyor, başka bir ülkede oturduğumuz yerden eğitim alabiliyoruz. Başka bir ülkeye gitmeden, mağza açmadan ya da oraya hiç ayak basmadan hatta o dili hiç bilmeden satış yapabiliyor Pazar liderleri ile rekabetçi olabiliyoruz.

Web siteleri çok dilli oluyor ve herkes başka bir ülkedeki firmadan kandi dilinde alışveriş yapabiliyor. Ülkemizde de bu akıma ayak uyduran ve bu yenilikçi yaklaşımın içinde yer edinmeye çalışan küçük ya da büyük ölçekli hizmet veren sayısı her gün artış gösteriyor.

Firmaların bu süreçte en çok ihtiyaç duydukları şeylerden biri teknolojik altyapı sistemlerinin entegrasyonu ve dil sorununu ortadan kaldırmak. Dil sorunu için en kolay ve güvenilir çözüm tercüme şirketlerinden destek almak. Firmaların yoğun iş prosesleri ve planları sırasında aynı hızda hizmet alabilecekleri tercüme şirketi arayışına Okeanos Uluslararası Çeviri ve Yeminli Tercüme hızlı, kaliteli ve profesyonel hizmet sunmaktadır.

Firmaların acil tercüme ve acil çeviri projelerinde iş akışlarını aksatmayacak çözümler sunan Okeanos Uluslararası Çeviri ve Yeminli Tercüme kurumsal müşterilerine teknolojik, güvenilir hizmeti etk anlayışı ve değer yargıları çerçevesinde sunmakta firma bazlı çözümler üretmektedir.

Üretim sırasında, lojistik ürün transferi sırasında, yasal işlem ve prosedürler aşamasında son anda ortaya çıkan dil sorunlarına profesyonel yaklaşımı ile tercüman ve editör ekibi ile başarılı acil tercüme ve acil çeviri projelerine imza atmaktadır.

Teknik makine veya cihaz kurulumunda acil teknik tercüme, sözleşme ya da ortaklık işlemleri sırasında acil hukuki tercüme ve acil hukuki çeviri, finansal ortaklıklar sırasında sunulan finansal tabloların acil finansal tercüme ve acil finansal çeviri işlemlerinde ya da yurtdışına açılma serüveni sırasında web siteleri için acil web sitesi tercüme ve acil web sitesi çeviri işlemlerinde sahip olduğu EN15038 Hizmet Kalite Standartları çerçevesinde ve gizlilik ilkelerine bağlı kalarak çalışmalarını gerçekleştirmektedir.

Acil tercüme ve acil çeviri projeleriniz için www.okeanostercume.com.tr web sitemizden ya da info@okeanostercume.com.tr adresimizden ya da 0212 221 45 21 numaralı telefonumuzdan ve 0553 910 31 32 numaralı whatsapp hattımızdan kurumsal müşterilerimizle iletişime geçerek fiyat teklifi alabilirsiniz.