İşçi Olarak Girdiği Atölyeyi Satın Aldı Şimdi Yurt Dışına İhracat Yapıyor

İşçi Olarak Girdiği Atölyeyi Satın Aldı Şimdi Yurt Dışına İhracat Yapıyor

Kadın İsterse Bir Eliyle Beşiği Diğer Eliyle Dünyayı Sallar...

Bir kadın girişimci ve bir başarı hikayesi daha... Kayseri’de yaşayan ve Kayseri’de ilk çelik kapı sektöründe kadın patron olan 52 yaşındaki Arife Güler Kaftancı, 1997 yılında işçi olarak çalışmaya başladığı çelik kapı üretimi yapan atölyenin sahibi oldu. Aldığı atölyeyi 13 yıl sonra fabrikaya çevirerek işlerini büyüten Arife Güler Kaftancı şimdi Türkiye’nin ve yurt dışına ihracat yapıyor.

Önce İnsan...

Çalışanları ile aile ortamı kurduğunu dile getiren Kaftancı, “Mesela benim en az çalışanım 6 yıllıktır. Onların her türlü sorunları ile ilgilenirim. İşçilerimin sorunları olmaları benim için hiç önemli değil. İnsan odaklı yaklaşmamız gerektiğini düşünüyorum. Onları kazanmamız gerektiğini düşünüyorum. Bu yüzden “önce insan” diyorum... Beni görenler “Neden butik değil, pasta börek değil de erkeklerin ağırlıklı olarak uğraştığı bir iş olan çelik kapı sektörü? diyorlar. Galiba ben zoru seviyorum...”

Fabrikasında 40 işçiye istihdam sağlayan Kaftancı, ayda ortalama 2000 çelik kapı üreterek başta Mısır olmak üzere Ortadoğu ülkelerine ihracat yapıyor ve Türkiye’nin dört bir yanından sipariş almaya devam ediyor. Emekli olan eşinin pazarlama bölümünde eşine destek olduğu ve çalışanlarının Arife Abla diye hitap ettiği Kaftancı, her gün önlüğünü giyerek üretimde çalışmaya devam ediyor.

Üniversitede işletme bölümü okurken 2’nci sınıfta üniversiteyi bırakarak iş hayatında atılıp çanta üretimi yaptı. Sonrasında komşusunun yönlendirmesi ile Kayseri’de çelik kapı atölyesi sahibi olduğunu vurguladı. Kendi işinin kölesi olmak gerektiğini savunan Kaftancı, boyamı da atarım, kaynağımı da yaparım forkliftte kullanırım dedi. Konuşmalarını “Kadın isterse bir eliyle beşiği, diğer eliyle dünyayı sallar.” Şeklinde tamamladı.