Google Plus Güvenlik Açığı Nedeniyle Kapanıyor

Google Plus Güvenlik Açığı Nedeniyle Kapanıyor

Google Plus Güvenlik Açığı Nedeniyle Kapanıyor

Google Plus, istenilen düzeyde kullanıma ulaşamaması sebebiyle Google tarafından kapatılma kararı alınmış ve daha önce belirtilen Ağustos 2019 tarihinde uygulanacağı belirtilmişti.  Dünyanın en büyük arama motoru Google tarafından 2011 yılında kurulan sosyal medya ağı Google Plus daha önce belirtilen kapatılma tarihinden önceye alınacağı ve Nisan ayında kapatılacağı duyuruldu. Kapanış tarihinin erkene alınması sebebi ise güvenlik açığı olması...

ABD'li teknoloji devi Google tarafından “Kullanıcıların yüzde 90’ı 5 saniye bile geçirmiyor” açıklamasının ardında 7 ay önce yaşanan güvenlik açığından kaynaklandığı ortaya çıktı.

İnternet devinin Facebook'a rakip olma umuduyla 2011 yılında çıkardığı sosyal ağ platformu Google+ servisinin son kullanıcılara yönelik olan bölümünü, sistem açığı sunucu kullanıcı bilgilerinin belirli bir süre korunmasız hale gelmesinin ortaya çıkmasıyla kapanma kararı alındı.

Google'ın kendi web sitesi üzerinden yaptığı duyuru ile kullanıcı bilgilerinin korunmasız kaldığını ve üçüncü kişilere 500 bin kullanıcının bilgilerinin sızdığı ve bu nedenle kapanma kararı alındığı öğrenildi.

Wallstreet Journal tarafından şirket içi bir yazışmaya dayanılarak yapılan açıklamada Google'ın bu durumdan Mart ayında haberdar olduğu ancak bunu kamuoyuna açıklamaya gerek duymadığını belirtti.

Asıl kapanma kararının altında yatan nedeni Google'ın hedefine ulaşamadığı ve kullanıcıların yüzde 90’ının 5 saniye kadar bağlı kaldığını bu yüzden kapanma kararı aldıklarını belirtti.

Resmi açıklama ardından Google'ın çatı şirketi Alphabet’in ABD borsalarında işlem gören hisseleri yüzde 1’e yakın düşüşle kapandı.