Flaş İddia !!! Deutsche Bank ile Commerzebank Birleşimine Tarih Verildi

Flaş İddia !!! Deutsche Bank ile Commerzebank Birleşimine Tarih Verildi

Deutsche Bank ile Commerzebank Birleşimine Tarih Verildi

Son yıllarda yaşanan skandallar ve mali krizler nedeniyle adından sıkça bahsettiren Deutsche Bank ve Commerzbank birleşme iddiaları tekrar gündeme geldi.

Yaşadığı mali krizleri 2019 yılının ilk 3 ayı içerisinde toparlayamaması durumunda Alman Maliye Bakanlığı harekete geçerek seçenekleri belirleyecek ve yıl ortasında harekete geçecek.

Alman finans devi Deutsche Bank’ın  üst yönetimindeki değişimin ardından yeniden yapılanma sürecine girmişti. Başarıya ulaşamaması durumunda ya Commerzbank’ı satın alacak ya da birleşecek.

Geçtiğimiz haftalarda Alman Maliye Bakanlığı’nın Deutsche Bank ile Commerzbank’ın birleşme senaryoları için çalışıldığı ve iki plan üzerinde durulduğu yönündeydi. Ya Deutsche Bank’ın Commerzbank’ı satın alabilmek için devletin bankadan hisse alarak finansman sağlayacağı, diğeri ise her iki büyük firmanın birleşmesine aracılık edeceğiydi.

Yapılan iddalar hakkında ne iki bankadan ne de Alman Maliye Bakanlığı’ndan açıklama geldi. Bakan Olaf Scholz’un her iki bankanın yöneticileri ile çok sık bir araya gelmesi bu iddiaları güçlendiriyor.

Geçen yıl üçüncü çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine göre net karının % 65 oranında 229 milyon avro aolduğunu açıkladı. Ayrıca banka hisseleri 2018 yılında %50’nin üzerinde değer kaybetmişti.

Almanlar Deutsche Bank Adından Rahatsız Olmaya Başladı

Kamuoyu araştırmalarına göre Almanlar adı krizlerle sıkça anılan bankanın adında geçen “Deutsche (Alman)” adının Almanya markasını lekelediğini düşünüp bu Deutsche kelimesinin çıkarılmasını istiyorlar.

Ayrıca hükümetin özel yatırımcılarla birlikte sermaye koyması ve bankanın varlık ve faaliyetlerinde küçülmeye gitme alternatiflerinin de değerlendirdiğini vurguladılar.

Her iki bankanın birleşmesi halinde Alman finans sektöründe tekelleşme yaşanacağına dikkat çeken uzmanlar, Alman hükümetinin sermaye koyması durumunda banka kredi riskini Alman vatandaşlarına yüklenmesi anlamına geleceğini vurguladı.

 Kaynak : Milliyet 

http://uzmanpara.milliyet.com.tr/haber-detay/gundem2/deutsche-bank-icin-flas-iddia-birlesme-icin-tarih-verildi/90000/90305/