Akademik Tercüme ve Akademik Çeviri

Akademik Tercüme ve Akademik Çeviri

AKADEMİK TERCÜME

 Akademik tercüme, eğitim hayatımızın her alanında karşımıza çıkmakta ve hemen hemen tüm bireyler ile iç içe olmaktadır. Dolayısıyla pek çok kimse akademik bilgilerin ile iç içe yaşamakta ve çoğu zaman bu metinleri tercüme ettirmektedir. Ancak akademik içeriğe sahip metinler ilgili konuların terminolojisine, literatürüne ve terimlerine ait kalıplara sahip olduğu için hassas bir şekilde ifa edilmesi gerekmektedir.

 Akademik metinler tercüme edilirken dikkat edilmesi gereken birkaç husus vardır. Bu hususlar tercüman tarafından atlanır ve gerekli özen gösterilmezse tercüme metni ile asıl metin arasında çok büyük farklar ve hatalar olması kaçınılmazdır. Öncelikle riayet edilmesi gereken ilk husus akademik tercüme yapılacak olan metnin hangi konu ile alakalı olduğunu tespit etmek ve bu doğrultuda ilgili uzman tercümana metni iletmektir. Aksi takdirde konuyu Fransız bir tercüman ne kadar başarılı olursa olsun içeriğe giremeyecek ve dolayısıyla ana düşünceyi hedef dile tercüme etmekte zorlanacaktır. Sonrasında ise metne genel bir incele yapılmalı ve ardından çözümlemelere geçilmelidir. Bu noktada paragraf, cümle ve kelime odaklı bir tercüme metodu izlemek daha başarılı sonuç vermektedir. Sonrasında ise asıl metin ile tercüme metni karşılaştırılmalı ve bu sayede göz ardı edilen en ufak hatalar dahi düzeltilmelidir. Aksi takdirde önemsenmeyen ufak bir hata anlam kaymasına ve anlatım bozukluğuna yol açabilmektedir. Bu ise elbette istenilen bir netice değildir.

 Sizler de İngilizce akademik tercüme, Almanca akademik tercüme, Fransızca akademik tercüme ve bütün dillerde akademik tercüme işlemleriniz için bizleri tercih edebilir derin deneyimimiz ve sizlerin memnuniyetini esas alan hizmetlerimizden istifade edebilirsiniz. Uzun yıllardan beri bu hizmet sektöründe çalışmaktan hâsıl olan derin deneyimimiz sayesinde muntazam bir tercüme hizmeti alabilirsiniz. Hizmetin en başından sizlere teslim aşamasına değin tamamen arzu ettiğiniz şekilde hizmet vermekte ve olası hiçbir problemle karşılaşmamanız adınca ciddi bir çalışma vermekteyiz.

Akademik Tercüme ve Akademik Çeviri hizmetlerimiz konusunda daha detaylı bilgi ve fiyat teklifi için info@okeanostercume.com.tr adresimizden ya da 0212 221 45 21 numaralı telefonumuzdan ya da 0553 910 31 32 numaralı whatsapp hattımızdan müşteri temsilcilerimize ulaşabilirsiniz.